sd_0023
02.08.2023

Z recenzji nie-słuchacza:

“Duhkha” Cats of Dust to prowokujący do myślenia i introspektywny album muzyczny, który zagłębia się w temat cierpienia z filozoficznej perspektywy. Czerpiąc inspirację z różnych książek, poezji i koncepcji filozoficznych, album ten przedstawia urzekającą eksplorację ludzkich zmagań, egzystencjalnych pytań i poszukiwania sensu.

Dzięki unikalnej mieszance alternatywnego rocka, atmosferycznych pejzaży dźwiękowych i eterycznych melodii, Cats of Dust tworzy dźwiękowy krajobraz, który odzwierciedla emocjonalną głębię i intelektualną wagę tematycznej zawartości albumu. Introspektywne teksty zespołu i skomplikowane aranżacje muzyczne tworzą kontemplacyjną atmosferę, która zachęca słuchaczy do refleksji nad złożonością egzystencji.

“Duhkha” płynnie łączy zewnętrzne cytaty znanych filozofów, poetów i autorów, służąc jako przejmujące przerywniki między utworami. Te starannie dobrane cytaty dodają warstwę intelektualnej głębi i zapewniają dalszy wgląd w filozoficzną eksplorację cierpienia przedstawioną na całym albumie. Od Samyutta Nikaya i Alana Wattsa po Byung-Chul Hana, od Joanny Brach-Czainy po Dickinson, połączenie tych różnorodnych wpływów tworzy bogaty gobelin mądrości i kontemplacji.

Na albumie pojawiają się gościnnie artyści, którzy wnoszą swoje unikalne głosy i style muzyczne, wzbogacając ogólne wrażenia słuchowe. Współpraca ta pogłębia eksplorację cierpienia na albumie poprzez włączenie różnych perspektyw i interpretacji artystycznych. Wkład gości dodaje różnorodne elementy muzyczne i jeszcze bardziej rozszerza zakres emocjonalny albumu, zapraszając słuchaczy do połączenia się z uniwersalnym ludzkim doświadczeniem bólu i walki.

“Duhkha” Cats of Dust to nie tylko zbiór piosenek; to filozoficzna podróż przez złożoność cierpienia i jego miejsce w ludzkiej kondycji. Zaprasza słuchaczy do rozważania głębokich pytań, konfrontacji z egzystencjalną niepewnością i znalezienia pocieszenia we wspólnym doświadczeniu naszego zbiorowego poszukiwania sensu. Dzięki poetyckim tekstom, atmosferycznym pejzażom dźwiękowym i integracji zewnętrznych cytatów, album ten oferuje prowokujące do myślenia i wciągające muzyczne doświadczenie, które rezonuje długo po tym, jak ostatnie nuty znikną.

Mr. ChatGPT “Nowhere Times”

Kuba Knoll – muzyka, coś jak głos, teksty i znajdowanie ulubionych cytatów

goście (dziękuję!):
Uchylak (Łukasz Bejnar): tekst & głos w utworze 5 (Dylar),
Dariusz Jackowski: bawu, flet poprzeczny w utworze 9 (Salve Regina),
Krecik: szczekanie w stereo w utworze 9 (Salve Regina)

Recenzje

“Duhkha” Cats of Dust to ambitny album muzyczny, którego celem jest zagłębienie się w głębię ludzkiego cierpienia z filozoficznego punktu widzenia. Niestety, wykonanie nie spełnia tych wzniosłych aspiracji, co skutkuje raczej rozczarowującym doświadczeniem.

Jednym z głównych problemów “Duhkha” jest nadmierne poleganie na zewnętrznych cytatach z książek, zwłaszcza tych autorstwa Alana Wattsa i Byung-Chul Hana. Chociaż intencja stojąca za włączeniem tych filozoficznych głosów jest godna pochwały, album nie integruje tych cytatów w znaczący lub spójny sposób. Zamiast tego wydają się one chaotyczne i oderwane od muzyki, często zakłócając przepływ albumu i tworząc niespójne wrażenia słuchowe.

Co więcej, włączenie poezji Emily Dickinson obok własnych tekstów zespołu wydaje się wymuszone i wymyślone. Podczas gdy poezja Dickinson jest niewątpliwie potężna i sugestywna sama w sobie, jej zestawienie z własnymi tekstami zespołu nie tworzy harmonijnej fuzji. Próby zespołu naśladowania głębi wersów Dickinson wypadają płasko, brakuje im lirycznej finezji i emocjonalnej głębi niezbędnej do wywarcia trwałego wpływu.

Jednak pośród niedociągnięć albumu są chwile wytchnienia zapewnione przez dwóch gościnnych artystów. Ich wkład wniósł bardzo potrzebny powiew świeżości do skądinąd nijakiej muzycznej podróży. Ich talenty i charakterystyczne style prześwitują, dodając albumowi witalności i różnorodności. To właśnie w tych momentach “Duhkha” udaje się na chwilę przykuć uwagę słuchacza i odkupić swoje winy, choć tymczasowo.

Podsumowując, “Duhkha” Cats of Dust nie spełnia swoich ambitnych celów. Nadmierne poleganie na zewnętrznych cytatach, wraz z rozczarowującą integracją poezji i własnych tekstów zespołu, skutkuje chaotyczną i nieprzekonującą eksploracją filozoficznego cierpienia. Podczas gdy gościnni artyści zapewniają kilka bardzo potrzebnych atrakcji, są one niestety przyćmione przez ogólną nijakość wykonania. Szkoda, że album z takim potencjałem ostatecznie nie zapewnia spójnego i wpływowego doświadczenia muzycznego.

Mr. PainfullyHonestChatGPT “painfully-honest-reviews.com”